Login Heslo Zapomenuté heslo | Registrace

Máte čtyřkolku ?

Kosmetika na Andělu


Havarijní pojištění – jakou nastavit spoluúčast

28.2.2015

Havarijní pojištění nepatří mezi nejlevnější záležitosti. To je jeden z důvodů, proč ho má v České republice zaplacena pouhá pětina řidičů. Často totiž ani nevědí, k čemu by si měli havarijní pojištění pořídit. Nebo se domnívají, že pro jejich staré auto se nevyplatí. Pro koho je tedy havarijní pojištění vhodné a jakou nastavit spoluúčast?

Majitelé starších vozidel se mohou domnívat, že platit si havarijní pojištění na vůz starší 10 let nemá smysl. Na jednu stranu mají pravdu, při nehodě jim pojištění uhradí např. nový nárazník, ale při totální škodě si za vyplacené peníze nekoupí nové auto ani v bazaru.

Havarijní pojištění pro staré a nové auto

Podle odborníků na pojištění se havarijní pojištění vyplatí zejména pro čerstvé majitele vozidel nižší a střední třídy, kdy stáří jejich vozu nepřesahuje 6 let. U dražších aut se pak vyplatí i u starších ročníků.

Pokud jste tedy majitelé nového auta, vyplatí se vám pojistka zahrnující komplexní krytí škod, do kterých mohou být zařazeny jak živelní události, nehody, vandalismus, tak i krádež vozidla.

Majitelé starších vozidel by pak měli volit pojištění kombinující rizika, která majiteli připadají jako nejpravděpodobnější. Pokud např. nemáte dostatečně zajištěné vozidlo proti krádeži a ještě ho parkujete na ulici, přichází v úvahu kombinace živelního pojištění s pojištěním proti odcizení.

Havarijní pojištění – nastavení spoluúčasti

Jedním z faktorů, které výrazně ovlivňují cenu havarijního pojištění, kromě stáří vozidla, stanovené pojistné ochrany, účelu ochrany, je zejména výše spoluúčasti.

A co je to tedy ta spoluúčast? Spoluúčast je částka, kterou v případě škodné události platíte z vlastní kapsy. Nejčastěji se uvádí v korunách (jako fixní částka) nebo v procentech. Pojišťovna vám pak v rámci náhrady škody vyplatí částku, která spoluúčast převyšuje. Pokud je však škoda do výše sjednané spoluúčasti, platíte ji automaticky sami.

V rámci spoluúčasti rovněž platí, že čím vyšší částku si nastavíte, tím nižší pro vás bude cena pojištění. Za pojištění s nejvyšší spoluúčastí můžete ušetřit až třetinu. Výše spoluúčasti se pohybuje v rozmezí od 1 – 10 %. Odborníci nedoporučují sjednávat si spoluúčast vyšší než 20 %. Jelikož to znamená, že za škody do 20 000 korun od pojišťovny nedostanete vůbec nic. Vyšší spoluúčast tedy znamená nižší pojistné, ale absolutně vás nechrání proti běžným oděrkám či drobným nehodám.

O výši spoluúčasti je tak vhodné se pobavit s odborníkem, který navrhne částku, která zohlední všechna možná rizika a se kterou budete spokojeni.


Klíčová slova: pojisteni, havarijni pojisteni, spoluucast
Prodám | JAHHO.cz | moto-bary.cz | optimalizace PageRank.cz | Audio, Foto, Video
TOPlist